Od początku wiosny co trzeci bank zdecydował się na zmiany oprocentowania depozytów. To zrozumiałe – banki starają się dostosować ofertę do nowych przepisów. Efekt? Przeciętne oprocentowanie lokat kwartalnych na początku maja 2012 roku było wyższe o 0,12 pkt proc. niż na początku kwietnia i wynosiło 4,68 proc. brutto w skali roku. Średnie oprocentowanie depozytów półrocznych spadło do 4,87 proc., zaś lokat rocznych i dwuletnich wzrosło do 5,25 oraz 4,81 proc. Były to niewielkie, kosmetyczne wręcz zmiany.
Banki zmniejszają oprocentowanie
Są banki, które zmniejszyły oprocentowanie depozytów lub wycofały najbardziej atrakcyjne oferty. Np. Alior Bank zrezygnował z półrocznych lokat promocyjnych z oprocentowaniem 6,2 proc. w skali roku. Na podobny krok zdecydował się też Eurobank. Z oferty internetowego banku BGŻ Optima zniknęła miesięczna lokata. Co więcej – odsetki od depozytów półrocznych zmalały, ale na otarcie łez bank podwyższył oprocentowanie lokat kwartalnych, rocznych i dwuletnich. W ofercie banku pozostała czteromiesięczna Lokata Bezkarna na 6,3 proc. – można ją zerwać w dowolnej chwili bez utraty naliczonych odsetek. Więcej niż na początku kwietnia płacą klientom za depozyty m. in. FM Bank, Meritum Bank i banki z Grupy BRE. Bank Pocztowy wprowadził dwuletnią lokatę – 7 proc. w skali roku. Odsetki przelewane są co miesiąc na rachunek klienta, który trzeba otworzyć w banku.
Sytuacja na rynku polis
Roczny depozyt w tej formie wprowadził Bank BGŻ. Klienci zarobią tyle, co na tradycyjnej lokacie ze stawką 5, 56 proc. W kwietniu oprocentowanie polisolokat obniżyły Deutsche Bank, DnB Nord i Kredyt Banku a Nordea wycofała poliso-lokatę Nordea Ekstra Profit, choć ciągle można korzystać z innej, niżej oprocentowanej oferty Nordea Profit Plus.
Gdzie znajdziesz najlepszą ofertę?
W przypadku lokat miesięcznych wygrywa PKO BP. Klient może w nim liczyć na 5,5 proc. w skali roku. Po tym czasie środki są reinwestowane w inną lokatę, a tę można zerwać nie tracąc odsetek naliczonych na miesięcznym depozycie. Z tej oferty mogą skorzystać klienci, którzy wpłacą do banku nowe środki. W przypadku lokat kwartalnych bezkonkurencyjny jest Meritum Bank, oferujący 8,5 proc. w skali roku. Jednak ten promocyjny depozyt dostępny jest tylko dla nowych klientów: muszą oni założyć konto osobiste. Na Pierwszej Lokacie – na promocyjnych warunkach – można ulokować do 5 tys. złotych.
Sprawdź ranking lokat z września 2015 na oszczednoscionline.pl